.

MEET THE REGISTERED TEAMS

Introducing the official registered teams competing for the $15M GLOBAL LEARNING XPRIZE. Teams have come from 40 different countries around the world to develop open source and scalable software that will enable children in developing countries to teach themselves basic reading, writing and arithmetic within 18 months. We look forward to their groundbreaking solutions and the journey ahead.

Looking to join a team? Visit our Matchmaking Wiki page to find teams looking for new team members!


Registered Teams

Team Name:
42 Education
Team Leader:
Jeroen Offerijns
Country:
Netherlands
Team Name:
A Connected Planet
Team Leader:
Greg Hearne
Country:
United States
Team Name:
AccentFree
Team Leader:
Michael Brougham
Country:
Canada
Team Name:
Andorra Tribe
Team Leader:
Robert Kay
Country:
United Kingdom
Team Name:
AnyOneCan
Team Leader:
Ron Kerbs
Country:
Israel
Team Name:
Appropriate Learning Systems
Team Leader:
Peter Standish
Country:
Australia
Team Name:
Astrid
Team Leader:
Michael Bergman
Country:
Sweden
 
Team Name:
ATINC
Team Leader:
Jie Xie
Country:
United States
 
Team Name:
AtoZeasy
Team Leader:
Gertrude Linnane-Garrow
Country:
United Kingdom
Team Name:
Aula Magica
Team Leader:
Fred Zambroski
Country:
United States
Team Name:
AutoCognita
Team Leader:
Frank Ho
Country:
Hong Kong S.A.R., China
Team Name:
Barducation
Team Leader:
Barbora Hladka
Country:
International
Team Name:
Beyonde Labs
Team Leader:
Anthony Nandaa
Country:
Kenya
Team Name:
Bibliospark
Team Leader:
Muna Abu-Shaar
Country:
United States
 
Team Name:
BodhaGuru
Team Leader:
Samir Jain
Country:
India
Team Name:
BrainTrust
Team Leader:
Michael Fitzgibbon
Country:
United States
 
Team Name:
Bridge
Team Leader:
Steve Moraco
Country:
United States
Team Name:
CCI
Team Leader:
Colleen Jones
Country:
United States
Team Name:
Chimple
Team Leader:
Srikanth Talapadi
Country:
India
Team Name:
Class Act
Team Leader:
Penny Groome
Country:
South Africa
Team Name:
Class Nube
Team Leader:
Louis DeBarraicua
Country:
United States
Team Name:
Classy Cyborgs
Team Leader:
Lisa Andrade
Country:
Canada
 
Team Name:
datapond
Team Leader:
Erik Smith
Country:
United States
 
Team Name:
Deep Origins
Team Leader:
Amish Shah
Country:
United States
Team Name:
Develop Genius
Team Leader:
Andre Carter
Country:
United States
Team Name:
Digi Smile
Team Leader:
Ebrahim Azarian
Country:
New Zealand
Team Name:
DigitEd
Team Leader:
Ondine Bullot
Country:
France
Team Name:
e-lementarz
Team Leader:
Damian Melniczuk
Country:
Poland
Team Name:
EDLatam
Team Leader:
Pablo Preisser
Country:
United States
Team Name:
Education Apps For All
Team Leader:
Isabelle Duston
Country:
United States
Team Name:
Education Now
Team Leader:
Ruan Erasmus
Country:
South Africa
 
Team Name:
Educativo
Team Leader:
Jo Grimstad
Country:
Norway
Team Name:
egoTeach
Team Leader:
George Kachergis
Country:
United States
Team Name:
Eidy
Team Leader:
Julian Biddle
Country:
Australia
Team Name:
ERTON101
Team Leader:
Clive Liu
Country:
Taiwan
Team Name:
Eureka Labs
Team Leader:
Ephraim Nowak
Country:
Canada
Team Name:
Exponential Literacy
Team Leader:
Jovan Rebolledo
Country:
Japan
Team Name:
Eyeread
Team Leader:
Leah Skerry
Country:
Canada
Team Name:
FingUY
Team Leader:
Arsen Sahakian
Country:
Uruguay
 
Team Name:
Firm Foundation
Team Leader:
Katharine Phelps
Country:
United States
Team Name:
First School
Team Leader:
Janusz Korczak
Country:
Canada
Team Name:
FISH FACE - Framework for Instructional Self Help - Facilitating Access to Continuing Education
Team Leader:
Elizabeth Slovick
Country:
United States
 
Team Name:
Free2Learn
Team Leader:
Craig Leat
Country:
South Africa
 
Team Name:
FundaMental TechEd
Team Leader:
Steph Vermeulen
Country:
South Africa
 
Team Name:
Genki Learning
Team Leader:
Richard Graham
Country:
Japan
Team Name:
GLEE: StarShine Global Learning Environment Experience
Team Leader:
Martha Martin
Country:
United States
Team Name:
Global Access Learning Educator (GALE)
Team Leader:
Hildreth (Hal) Walker, Jr.
Country:
United States
Team Name:
Global Learning Foundation
Team Leader:
Enrique Feldman
Country:
United States
Team Name:
Global Tinker
Team Leader:
Sep Riahi
Country:
United States
Team Name:
GraphoGame
Team Leader:
Mikko Pitkänen
Country:
Finland
Team Name:
Hard Fun Workshop
Team Leader:
Juliano Bittencourt
Country:
Brazil
Team Name:
Hopscotch
Team Leader:
Rishal Hurbans
Country:
South Africa
Team Name:
IDEA
Team Leader:
Corrin Varady
Country:
South Africa
 
Team Name:
ifundi
Team Leader:
Kobus Viljoen
Country:
South Africa
 
Team Name:
IHI
Team Leader:
Ali Rad
Country:
United Kingdom
Team Name:
Inuka
Team Leader:
Henry Warren
Country:
United Kingdom
 
Team Name:
Invisible College
Team Leader:
Paul Pham
Country:
United States
Team Name:
iPrimer
Team Leader:
Krithika Iyer
Country:
United States
Team Name:
iStellar
Team Leader:
Pratik Jadhav
Country:
India
 
Team Name:
I^2
Team Leader:
Amogh Kanade
Country:
India
Team Name:
JiVi
Team Leader:
Jayfus Doswell
Country:
United States
Team Name:
Kadho
Team Leader:
Dhonam Pemba
Country:
United States
Team Name:
Knowledge For All
Team Leader:
Michael Goldstein
Country:
Kenya
Team Name:
Kolibri
Team Leader:
Jamie Alexandre
Country:
United States
Team Name:
KRISHNA
Team Leader:
Subhajit Roy
Country:
India
Team Name:
Kujifunza
Team Leader:
Shawn Sidoruk
Country:
Canada
 
Team Name:
Kukua
Team Leader:
Lucrezia Bisignani
Country:
Italy
Team Name:
L:ara
Team Leader:
Katarina Stensson
Country:
Sweden
Team Name:
Leap to Know
Team Leader:
Jeanette Greeff
Country:
South Africa
Team Name:
Leapian
Team Leader:
Carlo Minciacchi
Country:
United Kingdom
 
Team Name:
Learn Leap Fly!
Team Leader:
Amy Wooding
Country:
Canada
 
Team Name:
Learn Smart Pakistan
Team Leader:
Mahboob Mahmood
Country:
Singapore
Team Name:
Learnatics
Team Leader:
Lew Hollerbach
Country:
United States
Team Name:
LearnED
Team Leader:
Shyamak Aggarwal
Country:
United States
Team Name:
Learning is Funtastic
Team Leader:
Silvestre Pitti
Country:
Italy
 
Team Name:
Learning Management Solutions
Team Leader:
Zvikomborero Tangawamira
Country:
South Africa
Team Name:
Library For All
Team Leader:
Rebecca McDonald
Country:
United States
Team Name:
LividiaX
Team Leader:
Jason Adcock
Country:
United Kingdom
Team Name:
Mank and Tank
Team Leader:
Martin Khamala
Country:
Kenya
Team Name:
Mann Made X
Team Leader:
Mic Mann
Country:
South Africa
Team Name:
Mbele
Team Leader:
Nicole Herbstein
Country:
United States
 
Team Name:
Midnight Illusions
Team Leader:
Jason Bavington
Country:
Canada
Team Name:
Mobility Labs
Team Leader:
Candace Johnson
Country:
United States
Team Name:
Nalanga
Team Leader:
Alexey Kruchenok
Country:
Belarus
Team Name:
Narrativas
Team Leader:
Rob Ferguson
Country:
United States
 
Team Name:
NewSchool
Team Leader:
Fredrik Harloff
Country:
Norway
Team Name:
nPowerKids
Team Leader:
Parahuari Branco
Country:
Brazil
Team Name:
OATSEA Foundation
Team Leader:
Harry Longworth
Country:
Australia
Team Name:
Ocelot Group
Team Leader:
Emmanuel K. Adofo Marih
Country:
Ghana
 
Team Name:
OLE
Team Leader:
Richard Rowe
Country:
United States
Team Name:
OmniSight
Team Leader:
Malcome Fein
Country:
United States
 
Team Name:
Onebillion
Team Leader:
Andrew Ashe
Country:
United Kingdom
Team Name:
PLATYPUS
Team Leader:
James Cunningham
Country:
Australia
 
Team Name:
popup
Team Leader:
Motoharu Watanabe
Country:
Japan
 
Team Name:
Prayogshala
Team Leader:
Hemant Singh
Country:
India
 
Team Name:
Qookid
Team Leader:
Steve Chi Kuen Lee
Country:
Hong Kong S.A.R., China
 
Team Name:
Reading in Color
Team Leader:
Margaret Chen
Country:
Australia
 
Team Name:
Resilience Avre
Team Leader:
Camille Williams
Country:
United States
 
Team Name:
RoboTutor
Team Leader:
Jack Mostow
Country:
United States
Team Name:
Seeko
Team Leader:
Chaitra Dutt
Country:
United States
Team Name:
Shahoots' Storytellers
Team Leader:
Casandra Prerost
Country:
France
Team Name:
Shallowmallow
Team Leader:
Maud d'Avout d'Auerstaedt
Country:
France
 
Team Name:
Slam
Team Leader:
Lydia Flynn
Country:
Ireland
 
Team Name:
Sleeping Dragons
Team Leader:
Kevin Ollivier
Country:
United States
Team Name:
Smart Series
Team Leader:
Joseph Okelo
Country:
Kenya
Team Name:
Solutions
Team Leader:
Dozie Okezie
Country:
Gambia
 
Team Name:
Spreading Panacea
Team Leader:
Treasure Kofoworola Molehin
Country:
Nigeria
 
Team Name:
Story Cards
Team Leader:
Hugh Bolton
Country:
United States
Team Name:
SynerEd
Team Leader:
Fai Yeung
Country:
Hong Kong S.A.R., China
Team Name:
Taamkru
Team Leader:
Mike Michalec
Country:
Singapore
Team Name:
Tap to Read
Team Leader:
Rudelee Merks
Country:
South Africa
 
Team Name:
Team Dev4 Ed
Team Leader:
Bodo Hoenen
Country:
United States
Team Name:
Team Education -- Code for India
Team Leader:
Freeman Murray
Country:
India
Team Name:
Team Espranza
Team Leader:
Maninder Singh Bajwa
Country:
India
Team Name:
Team GLEN
Team Leader:
Upamanyu Madhow
Country:
United States
Team Name:
Team Intellect
Team Leader:
Kingsley Ndiewo
Country:
Kenya
Team Name:
Team KOZM
Team Leader:
Tim Peery
Country:
United States
Team Name:
TEAM REUNION
Team Leader:
Guy Pignolet
Country:
Reunion
 
Team Name:
Team Valamis
Team Leader:
Janne Hietala
Country:
Finland
Team Name:
tGELF
Team Leader:
Sookrit Malik
Country:
India
Team Name:
The John Harrison Project
Team Leader:
Patrick Morris-Suzuki
Country:
United States
Team Name:
The Linguaculturalists
Team Leader:
Michelle Hall
Country:
United States
 
Team Name:
The Readalizers
Team Leader:
Wayne Reed Porter
Country:
United States
Team Name:
The Rumie Initiative
Team Leader:
Tariq Fancy
Country:
Canada
Team Name:
The School of Games
Team Leader:
Arjita Sethi
Country:
United States
Team Name:
Think with things
Team Leader:
Julie Anne Gilleland
Country:
United Kingdom
Team Name:
TinyTap
Team Leader:
Yogev Shelly
Country:
Israel
Team Name:
Todo School
Team Leader:
Sooinn Lee
Country:
United States
Team Name:
Tunapanda Totoswag
Team Leader:
Jay Larson
Country:
Kenya
Team Name:
Ustad Mobile
Team Leader:
Michael Dawson
Country:
United Arab Emirates
Team Name:
Vedamo Team
Team Leader:
Mihail Balikov
Country:
Bulgaria
 
Team Name:
voluntatem suam significasse
Team Leader:
Dennis Solomon
Country:
Canada
 
Team Name:
YaNetu
Team Leader:
Ben Goertzel
Country:
Ethiopia
Team Name:
Yiyi Evelyn Deng
Team Leader:
Yiyi Evenlyn Deng
Country:
United States
 
Team Name:
YYIGISA
Team Leader:
Ronald Kizito
Country:
Uganda
 
Team Name:
Zzish
Team Leader:
Charles Wiles
Country:
United Kingdom

Become a Part of the Future! Sign Up for Our Newsletter: